Team Limyé - årg. 2014-2013

Om Team Limyé - årg. 2016-2014

Er du pige og årgang 2016 - 2014? Så er Team Limyé måske noget for dig.

På Team Limyé er alle piger fra årgang 2016 - 2014 velkomne. Eneste forudsætning er, at man kan lide musik, kan lide at bevæge sig, danse, arbejde med bolde, tov, tøndebånd og vimpler, dyrke kammeratskabet i gruppen, vil møde til træning hver uge, have det sjovt, få en masse oplevelser og udvikle sig til en dygtig gymnast.

Vi skal arbejde med smidighed, balancer, rytmik, motorik og meget mere.

Det forventes, at gymnasten deltager i træninger, ekstra træninger samt opvisninger og konkurrencer. Derudover forventer vi, at gymnasten er motiveret for at være en del af holdet og fællesskabet.

Kontingentprisen inkluderer 2 timers træning onsdag og fredag samt træning tirsdage (2 træninger og 1 træningsdag fri). Derudover ekstra træninger - 4 gange á 2 timer i løbet af sæsonen (lørdage eller søndage). Disse bliver kalendersat når sæsonen er i gang.

Konkurrencelicens og deltagergebyr for deltagelse i konkurrencer og opvisninger bliver opkrævet som en særskilt betaling i november måned. Beløbet er endnu ikke kendt for 2026 konkurrencer og opvisninger, men forvent, at beløbet er omkring Kr. 400-600,-.

Der kan blive en merudgift på ca. kr. 400,- til leje/køb af dragt alt efter hvad vi aftaler som hold.

Derudover er der en merudgift til strømpebukser, hårnet, hårdims, træningssæt og træningsdragt på i alt ca. kr. 400,--800,-.

Alt dette snakker vi om på et informationsmøde i starten af sæsonen, så alle er indforstået med hvor meget eller hvor lidt pigerne skal deltage i og dermed hvor meget det vil koste.

Vi har mulighed for at tage forskellige opgaver i løbet af sæsonen for at tjene penge ind til holdet, så vi kan holde udgifterne nede. Jo flere opgaver vi tager, jo billigere bliver det.

Vi håber på at se en masse søde ansigter, nye som gamle.

Træningstider:
Onsdage 16.00 - 18.00 
Tirsdage: 16.00 - 18.00 - 2 træningsuger - 1 uge fri
Fredage: 16.00 - 18.00

Info om Grand Prix gymnastik:

Grand Prix Rytme er en disciplin under GymDanmark hvor der er fokus på rytmisk gymnastik m/u håndredskaber. Det er en konkurrence disciplin for hold (8-12 pigegymnaster).

Vi arbejder med smidighed, balancer, rytmik, motorik og meget mere.

Holdene deltager i både opvisninger og Grand Prix rytme konkurrence i efteråret og foråret. Der vil være ca. 4-7 stævner vi deltager i. Det forventes, at gymnasten deltager i træninger, ekstra træninger samt opvisninger og konkurrencer. Det er vigtigt, at der meldes afbud til træninger i god tid, da alle er en vigtig brik på holdet og i fællesskabet.

Datoer for stævner og konkurrencer:

Datoer for 2026:
6. - 7. december 2025 deltagelse i Julekonkurrence i Farum - hvis holdet ønsker det
31. januar 2026 1. runde Forbundsmesterskab - Greve
22. februar Fællesstævne - Silkeborg
8. marts 2026 JM/FM - Aarhus
Slut marts LIF opvisning
25. april 2026 2. runde Forbundsmesterskab -Silkeborg

Hvis holdet har din interesse, så kom med til prøvetræning. Efter vi har haft prøvetræningerne fordeler vi gymnasterne ud på holdene. Tilmelding til prøvetræning her.



Hvis du har spørgsmål til holdet, kan du kontakte os her.

Info
Tirsdag, Onsdag
16:00 - 18:00
Årgang: 2014 - 2016
Gymnastik
Piger/kvinder
Lystrup Idrætscenter - Gymnastikhallen
7 / 14

Aktiviteter

Der er i øjeblikket ingen fremtidige aktiviteter

Mød instruktørerne

Der er i øjeblikket ikke nogle fremhævede profiler